Chleb z kaszy gryczanej – przepis na udane śniadanie :)

Chleb z kaszy gryczanej jest moim najnowszym śniadaniowym odkryciem. Doskonale smakuje zarówno ze słodkim dżemem jak i wędliną.  Nie dość, że szybki, to jeszcze smaczny i wartościowy. Nie dominuje w nim aromat kaszy, co jest dla wielu z Was istotne. Chleb gryczany jest puszysty, lekki i bardzo łatwy w przygotowaniu. Dzięki czarnuszce i nasionom słonecznika jest aromatyczny i delikatnie chrupiący. Chleb z kaszy gryczanej niepalonej na drożdżach, to świetna alternatywa dla osób, które szukają pieczywa z innej mąki niż pszenna.

 

Lubię piec, nie tylko ciasta. I dlatego często w weekend serwuje domowe bagietki, eksperymentuję też z chlebem na zakwasie. Dlatego na Blogu Zjem-Cię.pl znajdzie się też miejsce dla domowego pieczywa 🙂 A dziś swój debiut ma tu chleba gryczany, zapraszam do lektury i wspólnego pieczenia 🙂 .


Chleb z kaszy gryczanej (Bezglutenowy) – przepis

 

Składniki:

Chleb gryczany
Chleb z kaszy gryczanej – bezglutenowy

200g kaszy gryczanej niepalonej (jasnej),
50g mąki ziemniaczanej,
240 ml letniej wody,
7 g drożdży instant (w proszku),
2 łyżki syropu z agawy lub zwykłego cukru,
1 łyżka zmielonej czarnuszki,
2 łyżki słonecznika (jedna do ciasta, a druga ozdoby),
płaska łyżka soli

 

Przygotowanie:

1. Kaszę mielimy na mąkę. Ja do tego celu użyłam poczciwego młynka do kawy.
2. W dużej misce mieszamy ze sobą: letnią wodę, słodziwo i drożdże – odstawiamy na 15 minut.
3. Następnie do naczynia z rozpuszczonymi drożdżami dodajemy pozostałe składniki: zmieloną kaszę gryczaną, mąkę ziemniaczaną, sól, czarnuszkę i 1 łyżkę ziaren słonecznika. Całość mieszamy łyżką, konsystencja masy powinna przypominać gęste ciasto naleśnikowe.
4. Ciasto przekładamy do sylikonowej foremki (10×24 cm), posypujemy 1 łyżką słonecznika, przykrywamy ściereczkę i odstawiamy w ciepłe miejsce na pół godziny.
5. Chleb gryczany pieczemy w 180ºC (grzałka góra-dół) przez około 30 minut – do suchego patyczka. Lekko przestudzony chleb wyjmujemy z formy.

 

I gotowe, łatwe, prawda?:)


 

Chleb z kaszy gryczanej – Rady:

chleb gryczany
Chleb z kaszy gryczanej chwilę po upieczeniu

Zamiast mielić kaszę gryczaną możesz użyć gotowej mąki gryczanej, ale wtedy przesiej ją przed dodaniem do ciasta. Dzięki temu ciasto będzie bardziej puszyste.

Czarnuszki nie musisz mielić, ale ten zabieg sprawi, że nasiona oddadzą więcej zdrowotnych właściwości. Jeśli za nią jednak nie przepadasz, to wymień ją na siemienie lniane.

Jeśli unikasz białego cukru, a nie masz pod ręką syropu z agawy, to śmiało możesz dodać miód lub syrop klonowy. Drożdże nasycą się nimi 🙂

Chleb gryczany możesz upiec też w zwykłej metalowej lub aluminiowej formie. Sugeruję jednak wtedy formę posmarować olejem i oprószyć mąką i dopiero wtedy wylać do niej ciasto. Jednak najwgodniejsze będzie zastosowanie papieru do pieczenia – rozważ to 🙂

 

A z czym zjeść chleb z kaszy gryczanej?

 

Tradycyjna konfitura z mirabelek
Aromatyczna i pyszna konfitura z mirabelek

Konfitura z mirabelek – słodka  i bardzo szlachetna w smaku

 

 

 

 

 

 

Pasta z makreli z jajkiem
Pasta z makrelii

Pasta z makreli – pyszna i sycąca

 

 

 

 

 

Hummus z cieciorki
Hummus – smaczny i szybki

Hummus – klasyk w ostrej odsłonie

 

 

 

 

 

 

Pasta z ciecierzycy
Smaczne smarowidło z ciecierzycy

Pasta z ciecierzycy – lekka pasta dla zabieganych

 

 

(Odwiedzono 7 070 razy, 1 wizyt dzisiaj)

20 Replies to “Chleb z kaszy gryczanej – przepis na udane śniadanie :)”

  1. Czytałam już o tym chlebku i mam zamiar go zrobić. Tylko w innych przepisach trzeba było moczyć kaszę dość długo chyba Twój przepis jest prostszy zwłaszcza jeśli użyje się maki gryczanej ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *